İlk 6 Ay Anne Sütü Neden Önemlidir?

EVET, İLK 6 AY yalnız ANNE SÜTÜ! PEKİ, YA SONRASI

Bebek beslenmesinde İlk 6 ay sadece anne sütü verilmesi bebeğin gelişimi için yeterlidir. Su dahil başka hiçbir besin verilmesine gerek yoktur. Anne sütü her zaman uygun sıcaklıkta, sindirimi kolay, bebeğin büyüme ve gelişimi için lüzumlu tüm gıda öğelerini içeren, bağışıklık sistemini destekleyecek bileşenlerle dolu, anne ve bebek arasındaki bağı kuvvetlendiren mucizevi bir besindir ve her bebeğin hakkıdır.

6. Ay ile birlikte bebek için önemli bir gelişme aşaması olan ek gıda serüveni başlar. Bir çok yanlış uygulama sonucunda ek gıdaya geçiş süreci hem anne hem de bebek için zorlu bir süreç olmaktadır genellikle. Annenin kafası bebeğe ne vereceğim diye karışık; yutamaz mı, boğulur mu diye endişeli; ne kadar yedi, ne kadar yedirmeliyim diye de panik halindedir.

Ek gıdaya geçiş sürecindeki ilk aşfakat bebeğin besinlerle tanıştırılmasıdır aslına bakarsak. Doğrusu 6 aylık bir bebeğin hala ana besini anne sütüdür, bu konum yaşamın ilk bir yılı tamamlanana kadar da bu şekilde olacaktır.

Bu zamanda ek gıdaların amacı bebeği beslemek değil, katı gıdalarla bebeği tanıştırmaktır. Bu tanıştırma hem damak tadı hem de sindirim sistemini kapsar. Çünkü bebeğin sindirim sistemi hemen hemen tam gelişmemiştir ve pek çok gıda için hazır değildir. Anne sütü annenin yediklerine bakılırsa aromalansa da besinlerin kendi lezzetlerine ve kıvamlarına alışmak bebek için belli bir süre ister. Bu sebeplerden dolayı bu dönemde mutlaka aceleye ve zorlamaya yer yoktur.

İlk defa ek besin denerken bebek uykusunu almış ve tadı yerinde olmalı, kesinlikle dik oturur pozisyonda olmalı, denenecek besin 1 çay kaşığı ile başlanıp gün be gün arttırılarak ½ çay bardağına tamamlanmalıdır. Her bebeğin ilk tepkisi farklı olacaktır. Kimi iştahla devamını isteyecek kimi yüzünü buruşturup kafasını geri çekecektir. Burada annenin yapması ihtiyaç duyulan bebeğinden gelen bu sinyalleri iyi takip etmek ve adımını ona nazaran atmaktır. Bebek ne kadar iştahla yese de 6-8 aylık dönemde ek gıda miktarı 2 çay bardağını geçmemeli ve ek besin anne sütünün önüne geçmemelidir.

Ek gıdaya davranışlarında ölçülü yaklaşan bebeği zorla beslemeye çalışmak ise bebeğin beslenme ile ilgili tepki oluşturmasına sebep olabilir, bu da bebeğin tüm yaşamını etkileyecektir. İlk denenebilecek besinler; yoğurt, sebze püreleri ve meyve püreleridir. Burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta her bir besini tek başına 3 gün deneyip sonra yeni bir gıda eklenmesidir. Buna 3 gün kaideı diyoruz ve bunu alerji riski için uyguluyoruz. Bebekte herhangi bir döküntü, kusma, ishal benzeri durum gerçekleşirse o besin bir süre beslenmeden çıkartılmalıdır. Besin kesildikten sonra belirtilerin geçip geçmediği takip edilmelidir.

Ek gıdaya geçerken yaşanan bir başka sorunlı durumsa bebeğin öğürmesidir. Aslen bu tamamen düzgüsel bir durumdur. Bebek 6 aydır yalnız sıvı olan anne sütüyle beslenmiştir, 6. Aydan sonra tanıştığı yoğun, pütürlü ve kıvamlı besinlere karşı öğürerek tepki verebilir. Bu bir reflekstir ve boğulmalara karşı bebeği korumak fakatçlı çok kuvvetlidir. Bu biçim besinlerle uyarmalar sürdükçe bu refleks zaman içinde kaybolacaktır. Ayrıca yine annenin tepkisi çok önemlidir. Eğer anne ürkü yapıp ani tepkiler verirse bu refleks alışkanlık halini alabilir. Anne korkup bütün besinleri pürüzsüz hale getirirse bebekte bu refleks geç körelecek ve bebek uzun dönemde pütürlü besinlere tepki verecektir. Yapılacak şey gıdaları pütürlü, azca miktarlarda ve sakince denetmektir.

Bebeğin öğünleri planlanırken bebeğin aile sofrasına oturacak şekilde planlama yapılması iyi olacaktır, bebek bu sayede gözlem yaparak hangi gıdaları ne şekilde yiyeceğini öğrenecektir. Hatta alışması amacıyla bebeğin eline nazaran kesilmiş olgun muz, avokado, elde tutarken dağılmayacak şekilde buharda haşlanmış brokoli, kabak, havuç, patates elma, armut gibi besinler verilebilir. Bu sayede bebek besinlerin dokusunu tanıyacak, kendi kendine beslenmenin keyfini çıkaracak ve bu mevzuda becerisini arttıracaktır. Bebek kendi kendine beslenirken yine dik oturur pozisyonda olmalıdır, asla sadece bırakılmamalıdır ve kesinlikle izlenmelidir.

Ek gıdaya geçiş döneminde bebeğin ayına gore beslenmesi çeşitlenecek ve farklı besinler denenecektir sadece bazı besinler alerji riskinden dolayı bazılarıysa bebeğin sindirim sisteminin hazır olmamasından dolayı ilk bir yıl verilmemektedir. Bunlar tuz, şeker, bal, inek sütü, bakla, çikolata ve kakaolu besinler, çay ve patlıcandır. Beslenme alışkanlıklarının ve tercihlerinin temellerinin atıldığı ve zaman içinde şekillendiği ek gıdaya geçiş devri sağlıklı ve doğru seçimlerle yönlendirilmelidir. Bu sıkıntılı ve sıkıntılı gibi görünen dönem anne sabırlı ve sakin olur, bebeğinden gelen tepkilere göre hareket eder, bebeğinin tercihlerine saygı duyarsa gayet keyifli ve heyecanlı bir yolculuğa dönüşecektir.