Yaz Aylarında Sağlıklı Yaşam İçin Gerekenler

Sıcakların artması ile insanoğluın yaşam konforu bozulmaktadır. Özelikle nem oranının yüzde 60’ın ve hava sıcaklığının 30- 35 derecenin üzerine çıktığı dönemlerde önemli sıhhat sorunları ortaya çıkabilir.

Vücut ısımız sağlıklı durumdayken 36 derecedir. Bunun durağan tutulması vücudumuzdaki damarların soğukta daralması, sıcakta genişlemesi ve terleme ile buharlaşma sonucu ısı kaybı ile sağlanır.

Bu ısı ayarlama mekanizmasında giyim kuşamcığımızın da önemli bir rolü vardır. Kışın yünlü ve koruyucu, yazın ise gözenekli, pamuklu, beyaz renkli giysiler tercih edilmelidir.

Sıcak mevsimde bu ısı düzenleyici mekanizmanın bozulması sonucu:

1. Sıcak çarpması2. Kalp ve tansiyon problemlerı çoğunlukla karşımıza çıkar.
Sıcak çarpması yaşamı tehdit eden önemli bir sorundur. Vücudumuzun ısı düzenleyici sisteminin ısıyı düşürememesi sonucu vücut ısısının 41 derecenin üstüne çıkması söz konusudur. Bu durumda kalp, beyin, böbrek benzer biçimde önemli organlar hayati zarar görür, fert bazen bayılıp bilincini kaybedebilir.

Yaşlılarda, kalp hastalarında, şeker hastalarında, aşırı alkol alan kişilerde, tansiyon ilacı kullananlarda daha sık görülür.Başlıca emareleri; baş ağrısı, baş dönmesi, baygınlık, vücut ısısının 40 derecenin üstüne çıkmasıdır.

Bu şekilde bir durumda hasta gölge ve serin bir yere alınmalı soyulmalı, soğutulmalıdır. Şuuru yerinde olan hastalara soğuk içecek verilmelidir.

Sıcak ve nemli havanın öteki olumsuz tesiri kalp ve damarlar üzerinedir. Ani gerilim değişimleri, çarpıntı, aşırı sıvı kaybı, başlıca nedenlerdir. Yazları kalp krizleri ve beyin kanaması gibi olaylar belirgin şekilde artmaktadır. Aşırı tuz ve soda tüketimi gerilim vakalarını tetiklemektedir. 40 yaşın üzerindeki kişilerin yaza girerken mutlaka kalp kontrollerini yaptırmaları gerekmektedir.

Sıcak ve nemli havanın olumsuz etkilerinden korunmak için:
_ sıcak saatlerde sokağa çıkılmaması
_sabah ve akşamüstü denize girilmesi
_gölgede ve serin yerlerde durulması
_sık sık duş katılması_gözenekli, pamuklu, beyaz renkli giysiler giyilmesi, geniş siperli şapkalar takılması
_sebze ve meyve ağırlıklı hafif gıdalar tüketilmesi, kızartma biçimı yağlı, ağır gıdalar tüketilmemesi
_aşırı alkol alımı ve sigara kullanımından kaçınılması
_günde 2-3 litre sıvı alınması ve sınırlı çay kahve tüketilmesi
_ şeker, kalp ve tansiyon hastalarının ilaçlarını tertipli kullanması önerilmektedir.